Ми – за профілактику! Герметизація фісур

Герметизация фиссур

Фіссури – це бороздочки на поверхні жувальних зубів, де скупчуються їжа і бактерії.

Вони можуть мати різну форму. Їх складніше якісно вичистити щіткою. Саме в цьому місці емаль найтонша – відповідно найслабша. Тому в глибині з легкістю можуть утворюватися каріозні порожнини, які не видно неозброєним оком.

А далі прогноз невтішний ... Свердлити.

Що ж робити?

Герметизація – це процес запечатування (консервації) здорових фісур спеціальним матеріалом. Ключове слово: здорових. Тому, в більшості випадків, це можливо тільки відразу після прорізування зубів. Якщо ж є ураження карієсом, то вже необхідно проводити профілактичне пломбування, з видаленням уражених тканин (свердлінням).

Як це працює?

Герметик механічно закриває бороздочки, роблячи зуб більш гладким, що перешкоджає застрявання їжі, полегшує гігієну.

Герметик – це не просто рідка пломба, це спеціально розроблений матеріал, який своїм складом допомагає мінералізувати і посилити тонку і слабку емаль в борозенках. І його обов'язково повинно бути видно, для можливості контролю з роками. Адже герметик може триматися роками, а може місцями сколюватися і гострими краями провокувати виникнення карієсу в цих місцях. Це з легкістю помітить лікар на профілактичному огляді раз на шість місяців, і замінить, або підкоригує герметик.

Герметизація молочних зубів? 

Так, вона має сенс. Молочні зуби не менш важливі, ніж постійні! Хоча багато батьків, на жаль, не обізнані в цьому питанні. А в подальшому це призводить до великих проблем зубощелепної системи.

Молочні зуби виконують функцію жування (Вашій дитині хочеться без болю і дискомфорту їсти тверду, і солодку їжу), а також функцію збереження місця для постійних зубів. Несвоєчасне лікування молочних зубів призводить до того, що Ваша дитина вперше знайомиться зі стоматологом з великим стресом, коли зуб болить вже тиждень, а щока розпухла. Біль, страх, брррр ... А раннє видалення молочних зубів призводить як мінімум до неможливості нормально їсти! А в подальшому до проблем прикусу, дорогого ортодонтичного лікування.

Чому далеко не завжди герметизацію молочних зубів можливо провести і вона не гарантує здоров'я молочних зубів?

Нагадаємо, герметизацію проводять тільки на здорових фіссурах, нещодавно прорізаних зубів. Складністю є вік і непосидючість маленького пацієнта. Процедура абсолютно безболісна, але для успіху її проведення необхідно ізолювати зуб від порожнини рота, слини, очистити і висушити його. Погодьтеся, маленька дитина далеко не завжди висидить нерухомо стільки часу з відкритим ротом. Седация і наркоз можуть стати виходом в такій ситуації. Але багато батьків віддадуть перевагу більш ретельно стежити за чищенням зубів свого чада і вдаватися до таких методів тільки в разі потреби лікування, а не профілактики. До того ж фісури молочних зубів не такі глибокі, як у постійних, і очищаються набагато простіше.

Чому герметизація не рятує від карієсу молочні зуби в повній мірі?

Тому, що молочні зубки стоять щільно і дуже багато їжі і бактерій накопичується в міжзубних проміжках. А як часто дорослі чистять діткам зубки зубною ниткою? На жаль, і собі не завжди чистять. Тому найчастіше карієс виникає на контактних поверхнях молочних і постійних зубів.

Виходячи з вищесказаного далеко не завжди є можливість провести герметизацію фісур молочних зубів, тому як часто просто не встигають це зробити - карієс розвивається у дітей дуже швидко.

Герметизація постійних зубів?

Так! Саме для них і був придуманий герметик. Як тільки у дитини прорізується ззаду постійний зубчик (перший приблизно в 6 років), можна його герметизувати, поки він не встиг почати псуватися. Адже емаль дозріває протягом 2 років після прорізування. Тому відразу після прорізування зуб ще слабкий, а тонка емаль у фісурі піддається випробуванням – діти в такому віці ще не досить добре самі чистять зубки, а батьки не завжди помічають, що позаду з'явився постійний зуб, до якого потрібно виявити підвищену увагу, адже молочний там не випадав.

Герметизація в дорослому віці?

Теж має місце бути. Але знову нагадаємо, що тільки повністю здорових зубів і не пігментованих (потемнілих) фісур, інакше це вже буде лікуванням фіссурного карієсу і пломбуванням. Це рідкість. А якщо ж у дорослому віці у пацієнта збереглися здорові білі фісури, пацієнт ретельно чистить зуби, а емаль давно завершила своє формування, то необхідність герметизації під питанням. Найчастіше в дорослому віці, у пацієнтів з глибокими фісурами, вона просто повторюється. Тоді замінюється старий герметик, поставлений в дитинстві, новим.

Як проходить процедура?

Найперше і найголовніше – зуб або зуби ізолюються від порожнини рота і слини коффердамом (це така латексна хустка, яка надягається на зуб і забезпечує 100% ізоляцію).

Далі зуб очищається AirFlow – сильним струменем спеціального порошку кальція з водою. Якісне очищення не менш важливе.

Після цього зуб обробляється антисептиком і протравлюється кислотою (для того, щоб в подальшому хімічно приклеївся який-небудь матеріал: герметик, пломба, брекет, стразик і т.д.)

І тільки згодом, на ідеально чистий зуб наноситься сам герметик і полімеризується лампою (зовсім як пломба, тільки тут спеціальний якісний матеріал).

Після цього зуб ретельно полірується і перевіряється на наявність надлишків матеріалу, так як найменше завищення зуба може негативно позначитися на прикус.

І що зовсім нічого не свердлимо?

Так, в 90% випадків не свердлимо, але іноді форма фіссури буває такою, що її необхідно трохи розкрити, щоб якісно вичистити і заповнити матеріалом.

І прямо без анестезії?

Так, але знову ж не завжди. Анестезія робиться для комфорту пацієнта і лікаря. І якщо пацієнту дискомфортний тиск гумової хустки на зубі, а також промивання зуба холодною водою і висушування повітрям, то з анестезією. Не забувайте, що частіше ця процедура проводиться дітям, і часто це їх перша маніпуляція після регулярних проф. оглядів. Їм має бути комфортно, не страшно і тим більше не боляче у стоматолога! А стоматологу комфортно, точно і швидко працювати, коли пацієнт не здригається з криком від холодного струменя повітря, спрямованого на зуб.

Профілактика завжди дешевше за лікування! Ми – за профілактику!

Запишіться на прийом прямо зараз

Зворотний дзвінок

Залиште Ваші контактні дані: ім'я та номер телефону і ми передзвонимо Вам найближчим часом